iznik rehber logo
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 5
Bugün: ......... 4236
Dün: ............ 5113
Toplam: ....... 260928766
IP: ....... 3.236.51.151
TANITIMLAR
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

İznik’e İkinci Müze Açılacak

Tarih: 10 Ocak 2020

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta İznik’te uzun yıllardır adeta yılan hikayesine dönen müze konusunda açıklama yaptı. Başkan Usta; mevcut İznik Arkeoloji Müzesinin, TİEM yani Türk İslam Eserleri Müzesi olarak ramazan ayında hizmete açılacağını, İznik arkeoloji müzesi için ise Yenişehir kapı mevkiindeki lunapark kurulan alana yapılması için inceleme yapıldığını belirtti.  

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta bu açıklamasını dün İznik’e gelen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Genel Müdür Yardımcısı İsmail Kahraman, AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Damar, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürü Erdal Çetindağ ve Bursa Rölöve Anıtlar Bölge Müdürü Aylin Kırlangıç ile görüşmesinin ardından yaptı.

İznik Belediyesi Basın Biriminden konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle;

BAŞKAN USTA; İZNİK MÜZESİ TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ OLACAK

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta Nilüfer Hatun İmareti (İznik Müzesi) Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet vereceğini, İznik Arkeoloji Müzesi için Yenişehir Kapı Mevkiinde inceleme ve değerlendirmelerde bulunulduğunu belirtti.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Genel Müdür Yardımcısı İsmail Kahraman, AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, AK Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Gökbulut , UNESCO İznik Alan Başkanı Prof.Dr. Murat Taş, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Damar, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürü Erdal Çetindağ, Bursa Rölöve Anıtlar Bölge Müdürü Aylin Kırlangıç, İznik Müze Müdürü Ahmet Türkmenoğlu, ilgili kurum temsilcileri ve uzmanları ile birlikte Belediye Başkanlığı makamında İznik’te devam eden çalışmalarla ilgili olarak geniş çaplı bir inceleme ve değerlendirme toplantısı yapıldı.

Belediye Başkanımız Kağan Mehmet Usta yaptığı açıklamada, İznik’te yaklaşık 8 yıldır kapalı olan Nilüfer Hatun İznik Müzesi’nin Türk İslam Eserleri müzesi olarak hizmet vereceğini müjdeledi. Başkan Usta, Ramazan ayında müzenin bahçesinde iftar yemeği verilerek müzenin açılacağını ifade etti.Yıllardır Olması Gerekiyordu
Türk İslam Eserleri Müzesi denildiğinde araştırmalarda İstanbul İbrahim Paşa Sarayı Türk ve İslam Eserleri Müzesi ortaya çıkıyor. İznik’te mevcut Müzenin Türk İslam Eserleri olarak hizmete açılması ile artık İznik’te de dünyaca ünlü İznik Çinilerinin Müze vasfı içinde çininin merkezinde sergilenmesi demek ortaya çıkıyor. İznik’in uzun yıllardır olması gereken İznik’ten çıkan eserlerin başka müzeler yerine İznik’te sergilenmesi anlamı ortaya çıkıyor. İznik Arkeoloji Müzesi olarak da Yenişehir kapı mevkiinde vakıflara ait arazide yeni müze alanı ile arkeoloji müzesinin açılması ile İznik turizm alanında farklı bir konuma gelecek aynı zamanda da ilçenin Yenişehir kapı mevkide hareketlenecek. İznik uzun yıllar kendi bünyesinden çıkan eserleri de çini müzesi gibi ayrı sergileyecek hem de her bir noktasından tarih çıkan eserler modern arkeoloji müzesine sahip olacak.    


Kaynak: Hüseyin Fethi Balcı

Bu haber 17385 kez görüntülendi.

HABER FOTOĞRAFLARI

8657306iznikrehber.jpg 8657306iznikrehber2.jpg 8657306iznikrehber3.jpg 8657306iznikrehber4.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TANITIMLAR
Mehmet Eren 5923426sahin.gif 5923765mavicini.gif 11462062294626temelcopy.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad