Medine Mescid-i Nebevi’nin Çinileri İznik Mavi Çini’den

Daha önce birçok abidevi eserin restorasyonunda, orijinal  İznik çinileriyle aynı karakterde üretim yapan ( İstanbul Eyüp Sultan Türbesi, Bursa Yeşil Türbe, Erzurum Hatuniye -Çifte minareli- Medresesi. İznik Yeşil Cami ve Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi) İznik Mavi Çini uzun teknik araştırmalar ve uygulamalarıyla Medine’de Peygamber efendimizin mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevi’deki İznik Çini üretimlerini tamamladı.

İşletme kurucu ortağı ve  teknik sorumlusu Mahmut ÇALIŞKAN’ın verdiği bilgiye göre; 2019 Haziran ayında restorasyonu yapan Mısır’lı firmanın kendileriyle görüştüklerini ve numune yapılmasını istediklerini belirtti. Yapılan AR-GE çalışması sonucunda orjinaline en yakın gövde-astar-boya ve sırça geliştirdiklerini belirten Çalışkan sonunda en yakın numuneyi yaptıklarını belirtti. Aralık 2019 da yapılan sözleşme ile Mescid- Nebevi için üretime başladıklarını ve üretimi bir ay içinde tamamladıklarını söyledi.

Dekor uygulamasında Firma kurucu ortağı sanatçı Serap EREYLİ gözetiminde uzman Mavi Çini Sanatçıları orijinal dekorlu ürünlere birebir benzeyen çinileri üretmeyi başardı. Mahmut ÇALIŞKAN  Ocak 2020 de ürünleri Medine’ye gönderdiklerini ve  böyle bir  projede görev almanın tarihsel sorumluluğunu yerine getirmenin huzurunu yaşadıklarını belitti. Mescid-i Nebevi’deki Kıble duvarında ki eksik olan çinilerde yeni üretilenler ile tamamlanacak.Haberin eklenme tarihi: 2020-04-28
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=7237

Yazdırılan tarih: 31-10-2020 15:29:53
www.iznikrehber.com