İZNİK YİNE FELAKETİ YAŞADI

2 Haziran’daki sel felaketinin ardından, İznik’te 21 Haziran Pazar günü yine şiddetli yağış hayatı felç etti, tarım ürünleri aşırı kuvvetli yağış ve dolu nedeni ile çok büyük zarar gördü, ev ve işyerlerini su basmaları yaşanırken karayolları ulaşıma kapandı bazı köy yolları ise adeta ırmağa döndü.

Yenişehir tarafından gelen yağış kütlesi İznik üzerinde daha da kuvvetlenerek sel, su baskını ve dolu yağışına neden oldu. Bu kadar kuvvetli yağışın oluşması ve dolu yağışının görülmesinin nedeni, gölgede 31°C’ye kadar ulaşan sıcaklık . Aşırı buharlaşma, kararsız hava koşullarına ve bulutların fazla nem yüklenmesine neden oldu.

İlk etapta ilçemizin doğusuna doğru hareket eden kütle, geriye doğru bir hamle yaptı ve zamanla ilçemizin tamamını etkiledi. Radar görüntülerinde bu durumu daha net görebilirsiniz. Yağış kütlesinin aşırı buharlaşma ile gücüne güç katması şiddetli yağışın daha uzun sürmesine sebep oldu. İlçe merkezinde fındık büyüklüğüne yağan dolu, ilçemizin kuzey ve doğu kesimlerindeki yerleşimlerde ceviz büyüklüğüne kadar çıktı.

Şiddetli yağıştan dolayı dereler taştı, yollar kapandı. Zeytin başta olmak üzere tarım ürünlerinde büyük zarar meydana geldi. Çiftçiler yoğun yağışa ve doluya tarlalarda hazırlıksız yakalandı.

İlçemizde önümüzdeki günler hava nasıl olacak?

Yağış: Mevcut durumda ilçemiz civarında Cuma’ya kadar bölgesel olmak üzere gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali var. Bu yağışlar yine zaman zaman yoğun sağanaklar şeklinde gözükmekte. Yağışlarla birlikte yerel dolu tehlikesi devam ediyor. Gün içinde güneşte var.

Rüzgar: Yağış öncesi ve yağış anında ani sert rüzgarlar görülebilir.

Sıcaklık: İlçemizde gündüz en yüksek sıcaklıklar Çarşamba’dan itibaren 30°C civarına çıkıyor. Gece en düşük sıcaklıklar ise hafta boyunca 16-17°C civarında.

Uzun Vade: 3 Temmuz’da yeni bir serin ve yağışlı hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Önümüzdeki 15 günlük periyotta herhangi bir kuvvetli sıcak hava dalgası gözükmüyor. İznik merkezde gündüz en yüksek sıcaklıklar 30°C civarına çıkabilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

EN GÜNCEL HAVA DURUMU TAHMİNLERİNİ, TÜRKİYE VE DÜNYA'DAN ÖNEMLİ HAVA OLAYLARI HABERLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN TAKİP EDİNİZ

SİTE: http://www.havadurumuweb.com

FACEBOOK SAYFA: https://www.facebook.com/havadurumuwebcom

FACEBOOK PROFİL: https://www.facebook.com/bilaladali16

TWİTTER: https://twitter.com/bilaladali16

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/bilal.adali

E POSTA: bilaladali16@gmail.comHaberin eklenme tarihi: 2020-06-22
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=7246

Yazdırılan tarih: 31-10-2020 15:20:28
www.iznikrehber.com