İznik’in İlk Hava Şehidinin Hazin Öyküsü

İznik’in Cumhuriyet döneminin ilk şehidi, 23 yaşındaki İznikli Hava Subayı Mesut Koray 23 Haziran 1941 yılında Kıbrıs yakınlarında şehit oldu. Aynı zamanda İznik’in ilk hava subayı olan Şehit Mesut Koray; Müşküle Köyü'nden olup; Kurtuluş savaşı gazilerimizden Müşküleli Hamdi Cavuş’un kardeşi (Kuzucuğulları'ndan, Targan Doğan Kuzucuoğlu’nun amcası, İznik’te uzun yıllar hizmet veren rahmetli diş doktoru Aydın Aktuna ve dişçi Aydil Aktuna’nın da dayısıdır.)

İznik İlk Hava Şehidini Akdeniz’in Derin Sularında Verdi.
İznik İlk Hava Şehidini, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük kayıplarından biri olan Refah Faciasında verdi. Facia; Deniz ve Hava Kuvvetlerimizin en seçkin askerleri arasında yer alan İznikli Hava Subayı Mesut Koray ile birlikte 23 Haziran 1941 günü yaşandı.

1918 doğumlu olan Mesut Koray, Harp Okulunu üstün derecede bitirince 1941 yılında İngiltere’de eğitim almak için seçilen üstün 21 seçkin havacı subay arasında yer aldı. İngiltere’den teslim alınacak dört denizaltı için yine seçkin deniz subayları ile birlikte, yine İngiltere’de hava staj eğitimi alacak olan seçkin hava subayları, Refah Şilebi ile Mısır’a geçecekler oradan da İngiltere'ye İngiliz gemisiyle gideceklerdi. İznikli Mesut Koray 22 Haziran 1941 tarihinde Adana da ağabeyi ile vedalaşıp ayrıldı.

Refah Şilebi, içinde İznikli Hava Subayı Mesut Koray ile birlikte 200 kişilik kafileyle 23 Haziran 1941 günü saat 17.30’da Mersin’den hareket etti. Mersin’in 40 mil (Bazı kaynaklarda 20-25 mil denilmektedir) açıklarına geldiklerinde, saat 22.30 civarında (Bazı kaynaklarda saat 23.01 denilmektedir) meçhul bir patlamayla sarsıldı. Patlamayla birlikte, mevcut iki filikadan biri, içinde uyuyanlarla birlikte havaya uçtu. Güvertedekilerden kimi patlamayla, kimileri ise denizde köpek balıklarının parçalaması ile şehit düştü. Köpek balığı saldırısı ile şehit düşenlerin içinde 23 yaşındaki üstün başarılı İznikli Hava Subayı Mesut Koray’da bulunuyordu.

Refah Şilebi yaklaşık 4 saat su üstünde kaldıktan sonra 24 Haziran 1941 sabahı ikiye bölünerek battı. Refah gemisinin hareketinden beş saat sonra gerçekleşen bu faciada 15 deniz subayı, içlerinde İznikli Hava Subayı Mesut Koray’ın da bulunduğu 16 hava pilot adayı, 48 deniz astsubayı, 63 er ve 25 sivil denizci olmak üzere toplam 167 kişi Refah’la birlikte Akdeniz’in mavi sularına gömülerek şehit oldu.

İznik’in İlk Hava Şehidi Mesut Koray ile birlikte tüm İznikli şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun.  Allah Tüm Şehitlerimize rahmet eylesin 

 

 Haberin eklenme tarihi: 2020-06-29
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=7249

Yazdırılan tarih: 28-01-2021 13:51:05
www.iznikrehber.com