İznik’in Turizm Elçisi Ali Bulmuş Son Yolculuğuna Uğurlandı

1980’li yılların sonlarında, zeytin tuzu satarken yabancı turistlere işletmesini açan Kaynarca Otel Pansiyon işletmecisi Ali Bulmuş, yaptıkları ile resmen imkânsızı başarmış ve dünyanın dört bir yanında çok büyük bir kitle tarafından tanındı.

Örnek Azim, Örnek İşletmecilik ve İnsanlık
Ali Bulmuş, şehir içinde göl manzarasız, otoparksız, ahşap oda kapıları, ufacık otel girişi ile başladığı otel pansiyon işletmesini öyle bir şekilde çalıştırdı ki ‘DÜNYA GEZİ REHBERİ’ kitabında özel yer verildi.

Ali Bulmuş, ilk olarak 1989 yılında İznik tanıtım krokisi olan arkalı önlü dosya kağıdını 6 dilde çeviri yaparak fotokopi ile çoğalttı. Oteline gelen Alman turiste Almanca, İtalyan’a İtalyanca verdi. Yetmedi 1990 yılında İznik’in tarihi yerlerini 5 dakikalık video hazırlayıp her odadan resepsiyona kablo çekerek, turist otel odasına ilk girdiğinde İznik’i video olarak tanıttı. Otelinde kalan her turiste eksiklerini sordu, tanıtım videosunun dublajlı olarak istediklerinde videoya her dilden dublaj yaptırdı, Japon turiste Japonca, Fransız’a Fransızca otel odasında önce İznik’i izleterek tanıttı sonra İznik’i gezmelerini sağladı. 90 lı yıllarda VHS video kaset ile öyle şeyler yapmak çok emek isteyen kimsenin yapamayacağı şeylerdi.  

Otelin resepsiyonuna her yıla ayrı bir anı defteri koyup, kalan her yabancı turistin İznik hakkındaki, otel hakkındaki düşüncelerini, adresini, telefonunu yazdırıp aldı. Konaklayan her turist otelden ayrılırken kapının önünde fotoğraf çektirdi, baskı yaptırdı, biriktirdi ve her ülkenin en önemli gününde ellerinde olacak şekilde posta ile yolladı. Negatif film ile başlayan sürpriz fotoğraf günümüzde dijital olarak mail ile yollamasına kadar devam etti.

1990 yılı ortalarında bir hafta sonu İznik’te ki tüm otellerde yer kalmazken oteline gelen yabancı turisti 3 gün evinde misafir edip ücret dahi almadı. Evinde misafir ettiği turistler Dünya Gezi Rehberi kitabının yazarı olduklarını ise posta ile kitap geldiğinde öğrendi.

Otelin girişinden odaların girişine kadar hiçbir maliyetten kaçmayarak İznik’in tarihi yerlerini duvarlara işleterek resmetti. İznik’e gelen yabancı turistlerin ilk sorduğu yer “ Kaynarca Otel Nerede?” sorusu olurken, Ali Bulmuş, daha “iyi nasıl hizmet ederim” diyerek 1990 yılların sonlarında kendi tasarladığı fayton arabasına benzer bir aracı yaptırdı, ona göre de motosiklet alarak adına “Çekçek” dediği gezi aracı ile otelinde konaklayan her turisti hiçbir ücret almadan 45 dakikalık süre ile İznik’i gezdirdi.
 
Otelini eski halinin aynısı olarak restore etti, yeniledi, kusursuz hale getirdi. Otelinin teras katında 2 ay süre boyunca Japon Turistler iğne oyası kursu gördü, Japon televizyon kanallarında yıllarca yayınlandı. İznik İğne Oyası dünyaya yayıldı.

Alman, İtalyan, Fransız ve Japon turistler Ali Bulmuş’ un önerisi ve organizasyonu ile ÜCRETSİZ olarak elleri ile çini yaptılar. Öğrendiği birçok dil ile İznik’te ne yapılır, nerede ne zaman fotoğraf çekilir, ne yenir gibi bilgileri anlattığının yanı sıra İslamiyet’i anlattı tanıttı.

İznik’e bir günlüğüne gelen turistler Ali Bulmuş ile tanışınca 3-4 gün kaldı. Ali Bulmuş, günümüzden 30 yıl önce mevsimine göre otelinde kalan turistlerle zeytin, domates, dut, domates topladı, köy kahvaltısı ikram etti.

Uluslararası meşhur olan Kaynarca Otel Pansiyon’dan çok daha fazla; samimiyeti, dürüstlüğü ve insanlığı ile tanınan Ali Bulmuş için turistler “ Türkiye’de ki evimiz Ali abinin oteli.” derken, Ali Bulmuş daima “ biz müşteriyi misafir olarak görüyoruz.”dedi. Turistler tarafından o kadar çok sevildi ki, müşterileri otelde Ali Bulmuş’a sürpriz doğum günü dahi yaptı.

İznik’te gölü görmeyen, şehir içinde kalan, tuz deposunun üst katında tahta kapılı otel odaları ile başlayıp, kusursuz bir otel ile yüzde yüz kendi tabiri ile misafir memnuniyeti ile imkansızı, turizm sektöründe kimsenin yapamadığını başardı.  

İznik’e değer katan, dünyaca ünlenen, İznik için çok önemli bir değer olan Ali Bulmuş 14 Eylül 2020 pazartesi günü, ani bir kalp krizi geçirerek vefat etti.

Yeni mahalleden rahmetli Tuzcu Şerafettin'in oğlu, Şeraffettin ve Nurkan Bulmuş'un babası Aziz ve Yasin Bulmuş'un amcaları Ali Bulmuş 15 Eylül Salı günü dualarla son yolculuğuna uğurlandı.

iznikrehber.com ailesi olarak Ali Bulmuş’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.
 Haberin eklenme tarihi: 2020-09-16
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=7254

Yazdırılan tarih: 28-01-2021 14:31:42
www.iznikrehber.com