İznik’in Kurtuluşu’nun 100.Yılı Kutlandı

26 – 27 ve 28 Kasım 1920 tarihinde kale içi ve dışında sokak sokak, ev ev kanlı çatışmalar sonucunda 28 Kasım 1920 yılında İznik düşman işgallerinden kurtarıldı.

Düşman işgalcileri Çakırca, İnikli, Elbeyli ve tüm İznik’i ateşe vererek yakarak kaçtılar. 28 Kasım 1920 günü düşmandan tamamen temizlendi. Bugün İznik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı İznik’in tam merkezinde olan Dörtyol kavşağındaki Atatürk anıtının önünde gerçekleşen törenle kutlandı.


İznik’in Düşmanlardan Kurtuluşunun 100.yıl kutlama törenine İznik Kaymakamı Recai Karal, İznik Belediye Başkanvekili Zeliha Peşte, İznik Jandarma Komutanı Yüzbaşı Tuncay Doğan, İznik Emniyet Müdürü Mithat Öztaş, İznik Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Eroğlu ve yönetimi, İznik Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi parti  temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, Sivil Tolum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Korona virüs tedbirleri kapsamında gerçekleşen törende İznik Belediye Başkan Vekili Zeliha Peşte yaptığı konuşmada "  Kurtuluş günlerimiz tarihe ışık tutması, yarınlarımıza yön vermesi açısından son  derece önemlidir.  Tarihini ve geçmişini iyi bilmeden geleceği inşa etmek mümkün değildir. Bundan 100 yıl önce Temmuz ve Kasım 1920 de iki kez düşman saldırısına hedef olduk. Sur içinde ve dışında sokak  sokak, ev ev kanlı çatışmalar oldu.

Yunanlılar Çakırca, Elbeyli ve İnikli köylerini yakarak büyük tahribat yaptılar. Bu işgale karşı kadını, erkeği, yaşlısı ve genci ile kutsal  vatan topraklarımızın bağımsızlığı için kahramanca mücadele eden Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. İznik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü kutlu olsun. 

Ayrıca buradan kurtuluş gününü kutlayan İznik’ten öz vatan toprağı Karabağ’ı işgalden kurtaran Azerbaycan’daki kardeşlerimize de selamlarımızı gönderiyoruz. İznik’li hemşerilerime en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.Haberin eklenme tarihi: 2020-11-28
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=7269

Yazdırılan tarih: 08-12-2022 13:07:25
www.iznikrehber.com