İznik’te Kuraklık Devam Edecek mi ?

iznikrehber.com Hava Durumu Editörü Bilal Adalı son güncel hava durumu tahminlerini hazırladı.

DEĞERLENDİRME: Son 50 yılın en sıcak Eylül ile Ekim ayının ardından, Kasım ayı kurak ve biraz soğuk geçti. İznik’te Ekim sonu ve 1 Kasım’daki yağışların ardından kayda değer önemli bir  yağış olmadı.

Genelde Ekim sonu Kasım başı gibi ilçemizin dağ mahallelerine ilk kar düşüyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda, bu kar yağışı Kasım ayı bitmesine rağmen gerçekleşmedi.

İlçemiz merkezde yine genelde Ekim sonu Kasım başı gibi kırağı ve don meydana gelirdi. Bu yıl ilçemize ilk kırağı 24 Kasım’da düştü. Kasım ayı  boyunca ülkemiz ve çevresinde yüksek basınçların etkili olması havanın kurak ve özellikle gece ile sabahları soğuk olmasına neden oldu. Kasım’a göre Aralık, biraz daha yağışlı gözüküyor.

YAĞIŞ:  Mevcut durumda ilçemiz civarında Salı günü yağış  ihtimali var. Haftanın diğer günlerinde şu anki durumda yağış gözükmüyor. Hafta boyu zaman zaman bulutluluk görülebilir. Salı günü soğumadan dolayı dağ mahallelerinde karla karışık yağmur ve kar ihtimali bulunuyor.

SICAKLIK

Balkanlardan gelen soğuk hava ile Salı ve Çarşamba hava soğuk gözüküyor. Perşembe’den itibaren sıcaklıklar artıyor, Cuma ve hafta sonu gündüz en yüksek sıcaklıklar 20°C’ye yaklaşıyor. Gece ve sabahları ise hafta boyu soğuk geçebilir.

İlçemizde 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Pazartesi: 4/16°C

Salı: 7/10°C

Çarşamba: 5/14°C

Orta seviye rakımlı mahallelerde (Derbent, Çampınar, Şerefiye, Çamoluk, Tacir, Gürmüzlü, Sarıağıl, Süleymaniye, Mecidiye) 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Pazartesi: 0-1/13-14°C

Salı: 3-4/6-7°C

Çarşamba: 1-2/11-12°C

Dağ mahallelerinde (Yenişerefiye, İhsaniye, Sansarak, Hacıosman, Kutluca, Kırıntı, Elmalı, Candarlı, Osmaniye) 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Pazartesi: -1 -2/11-12°C

Salı: 0-1/3-4°C

Çarşamba: -1 -2/7-8°C

RÜZGAR: İlçemizde Salı ve Çarşamba günü batı ve kuzeybatıdan esen rüzgarın, haftanın diğer günlerinde güneydoğu ve doğudan esmesi bekleniyor. Zaman zaman bu rüzgarlar sert esebilir.

UZUN VADE:  Mevcut durumda 7 Aralık ve 10  Aralık’ta yağışlı sistemler gözükürken, 13 Aralık’ta soğuk hava dalgası ortaya çıkmış durumda. Bu soğuk hava dalgası ilçemizin yüksek kesimlerine kar yapacak düzeyde. Aralık ayında yine kurak dönemler yaşanabilir. Ancak şu anki verilere göre Aralık, Kasım’a göre daha yağışlı gözüküyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

EN GÜNCEL HAVA DURUMU TAHMİNLERİNİ TÜRKİYE VE DÜNYA'DAN ÖNEMLİ HAVA OLAYLARI HABERLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN TAKİP EDİNİZ

SİTE: https://www.havadurumuweb.com
FACEBOOK SAYFA: https://www.facebook.com/havadurumuwebcom
FACEBOOK PROFİL: https://www.facebook.com/bilaladali16
TWİTTER: https://twitter.com/bilaladali16
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/bilal.adali
E POSTA: bilaladali16@gmail.com

 Haberin eklenme tarihi: 2020-11-30
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=7271

Yazdırılan tarih: 08-12-2022 13:10:41
www.iznikrehber.com