İznik Yağmura ve Kar Yağışına Hasret Kaldı

iznikrehber.com Hava Durumu Editörü Bilal Adalı son güncel hava durumu tahminlerini hazırladı.

DEĞERLENDİRME: Aralık ayının ilk yarısında, Rusya'nın batısı üzerinde etkili olan kuvvetli yüksek basınç Karadeniz üzerinden yurdumuzu etkiledi. Bu durumdan dolayı yağışlı havalar yurdumuzun güney ve doğu kesimlerine sıkıştı. Kuzey ve iç bölgelerde olduğu gibi ilçemizde de Aralık ayının ilk yarısında önemli yağışlar meydana gelmedi.

Ülkemizi etkileyen bu kuvvetli yüksek basınçlar nihayet etkisini biraz da olsa kaybetti. Bu durum da Atlas Okyanusu kökenli, yağışlı havaların Güney Avrupa ve Akdeniz üzerinden yurdumuza doğru hareket etmesini sağladı.

İklim verilerinde İznik’te yılın en yağışlı ayı Aralık olarak gözüküyor. Aralık ayında 90 mm civarında yağış alan İznik’te, 14 Aralık itibariyle toplam yağış miktarı 9 mm’yi bile bulmadı. Ayın geri kalanında da 90 mm’lik yağış ortalamasının yakalanması zor gözüküyor.

Çarşamba’dan itibaren 26 Aralık’a kadar 10 gün boyunca yine yüksek basınçların etkili olmasından dolayı kuraklık riski var. Kuzeyli hava akımlarıyla Aralık ayının  ikinci yarısı, ayın ilk yarısına göre daha soğuk gözüküyor. Özellikle geceleri ayaz ayın ilk yarısına göre, daha kuvvetli olabilir.

YAĞIŞ:  Mevcut durumda ilçemiz civarında Çarşamba’ya kadar aralıklı yağış bekleniyor. Salı günü beklenen yağışlar etkili olarak gözüküyor. Çarşamba’dan itibaren haftanın geri kalanında ilçemiz civarında, şu anki durumda yağış beklentisi bulunmuyor.

SICAKLIK

İlçemizde 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Pazartesi: 10/16°C

Salı: 7/12°C

Çarşamba: 5/12°C

Orta seviye rakımlı mahallelerde (Derbent, Çampınar, Şerefiye, Çamoluk, Tacir, Gürmüzlü, Sarıağıl, Süleymaniye, Mecidiye) 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Pazartesi: 7-8/13-14°C

Salı: 4-5/9-10°C

Çarşamba: 2-3/9-10°C

Dağ mahallelerinde (Yenişerefiye, İhsaniye, Sansarak, Hacıosman, Kutluca, Kırıntı, Elmalı, Candarlı, Osmaniye) 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Pazartesi: 4-5/10-11°C

Salı: 1-2/6-7°C

Çarşamba: 0 -1/6-7°C

RÜZGAR: İlçemizde Pazartesi gündüz Gündoğusu ve Keşişleme var. Rüzgarın Pazartesi akşam saatlerinden itibaren soğumayla birlikte kuzeyli yönlere dönmesi bekleniyor.

UZUN VADE:  Mevcut verilerde 27 Aralık’ta Balkanlar üzerinden ülkemize soğuk ve yağışlı hava girişi ortaya çıkmış durumda. Bu soğuk sistemde ilçemizin yüksek kesimlerine kar yağışı gözüküyor. İlçemiz merkezde ise kar yağışı için sıcaklık belirleyici etken olacaktır. Bu durumlar değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Hava Durumu tahminleri, hava olayları haberleri, iklim haberleri, doğa ve çevreyle ilgili haberler için: https://www.havadurumuweb.com

Haber, haberler, son dakika haberleri, gündem, spor, magazin, yaşam, hava durumu, Türkiye ve dünyadan en güncel haberler için: https://www.haberdijital.comHaberin eklenme tarihi: 2020-12-14
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=7272

Yazdırılan tarih: 11-08-2022 19:57:26
www.iznikrehber.com