KUVVETLİ SOĞUKLARA DİKKAT

iznikrehber.com Hava Durumu Editörü Bilal Adalı son güncel hava durumu tahminlerini hazırladı.

DEĞERLENDİRME: Kurak bir dönemin ardından ülkemizde olduğu gibi, İznik’te de nihayet kuvvetli yağışlar ve kar yağışları etkili oldu. Geçen hafta ilçemiz çok bereketli bir hafta geçirdi. İznik’te  metrekareye toplam 75 kg kadar yağış düştü. Bu değerler Ocak ayı toplam yağış miktarına denk geliyor. 1 aylık yağış, 1 haftada düşmüş oldu. Şu anki durumda ayın geri kalanındaki yağışlarla birlikte metrekarede 100 kg’ı geçerek, Ocak ayı ortalama yağış miktarını aşabiliriz. Yurdumuzun batısından giriş yapan yağışlı sistemlerin üzerine Rusya’dan Sibirya kökenli soğuk hava gelince İznik özlediği kar yağışlarına kavuştu. Geçen ay 22 Aralık’ta dağ mahallerindeki zayıf kar yağışının ardından, 14 Ocak’tan itibaren yüksek kesimlerde yoğun kar yağışları görüldü. Geçtiğimiz Cuma ve hafta sonunda yoğun kar yağışları ile birlikte ilçemizin dağ mahallelerinde kar kalınlığı 1 metreye yaklaştı. Pazartesi gününden itibaren kar yağışları etkisini kaybederken, ilçemizde şiddetli ayaz, don ve buzlanma başlıyor.

YAĞIŞ:  Mevcut durumda ilçemiz civarında hafta boyu yağış beklenmiyor. Sadece Pazar günü artan bulutlanma yağış getirebilir.

SICAKLIK

İlçemizde Sibirya kökenli soğukların etkisiyle Cuma’ya kadar kuvvetli ayazın etkili olması bekleniyor. Salı ve Çarşamba gece en düşük sıcaklıkların İznik merkez de bile -10°C’ye kadar düşme ihtimali bulunuyor.

İlçemizde 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Pazartesi: -5/1°C

Salı: -10/1°C

Çarşamba: -10/3°C

Orta seviye rakımlı mahallelerde (Derbent, Çampınar, Şerefiye, Çamoluk, Tacir, Gürmüzlü, Sarıağıl, Süleymaniye, Mecidiye) 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Pazartesi: -8 -9/ -2 -3°C

Salı: -13 -14/ -2 -3°C

Çarşamba: -13 -14/ 0 -1°C

Dağ mahallelerinde (Yenişerefiye, İhsaniye, Sansarak, Hacıosman, Kutluca, Kırıntı, Elmalı, Candarlı, Osmaniye) 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Pazartesi: -11  -12/-5 -6°C

Salı: -16 -17/ -5 -6°C

Çarşamba: -16 -17/-3 -4°C

RÜZGAR: İlçemizde rüzgarların hafta boyu doğudan ve güneyli yönlerden esmesi bekleniyor. Bu rüzgarlar haftanın ikinci yarısında zaman zaman sert esebilir.

UYARI: İlçemizdeki kuvvetli ayaz ile buzlanmaya karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Gizli buzlanma tehlikesinden dolayı, araç kullananlar zincirsiz ve kış lastiği olmadan yola çıkmamalı. İznik’in tamamında kuvvetli zirai don tehlikesi var, zeytin ve meyve ağaçlarında zarar oluşabilir. Ayrıca açıkta olan su sayaçları koruma altına alınmalı. Soğuk havaya uzun süre maruz kalınmaması gerekiyor.

UZUN VADE:  Mevcut durumda Ocak ayının son haftasında yağışlı sistemler gözüküyor. 25 Ocak’tan itibaren yeni bir yağışlı dönem ihtimali var. 27 Ocak ve 1 Şubat’ta soğuk hava ve kar olasılığı bulunuyor. Bu durumlar uzun vadede olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Hava Durumu tahminleri, hava olayları haberleri, iklim haberleri, doğa ve çevreyle ilgili haberler için: https://www.havadurumuweb.com

Haber, haberler, son dakika haberleri, gündem, spor, magazin, yaşam, hava durumu, Türkiye ve dünyadan en güncel haberler için: https://www.haberdijital.comHaberin eklenme tarihi: 2021-01-18
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=7276

Yazdırılan tarih: 08-12-2022 13:11:55
www.iznikrehber.com